Vršovický koláč

VRŠOVICKÝ KOLÁČ

Akce Vršovický koláč se koná vždy na podzim na Kubánském náměstí a letošní ročník je v pořadí už osmnáctý.První ročník se konal v roce 1997 a byl zorganizován u příležitosti 95. výročí povýšení Vršovic na město.

Hlavním garantem a pořadatelem této akce je Pionýrské centrum Praha 10 ve spolupráci s pionýrskými skupinami, které jsou na Praze 10 registrovány a ve spolupráci s Obvodním úřadem městské části Praha 10 pod záštitou starosty.

 Akce je ukázkou práce a činností našeho sdružení. Programovou část tvoří soutěže pro děti každý rok s jinou tématikou. Jeden ročník byl pod názvem "Pod pirátskou vlajkou” a všechny soutěže i oblečení organizátorů byly v pirátském duchu. Další se jmenoval “Z pohádky do pohádky“ a děti u soutěží obsluhovala princezna, čert nebo i vodník a šašek.

Pořadatelskou službu, zajištění stánků či soutěží zajišťují naši dobrovolníci z řad instruktorů a vedoucích. Děti a účastníci mají možnost soutěžit na 20 stanovištích o drobné odměny, přičemž přikládáme váhu k věku účastníků.

Tato akce je vhodná pro děti od předškolního věku až po náctileté. Kromě drobných výher, které si rovnou odnesou se mohou 4x denně zúčastnit losování o hlavní výhry, kterou je mimo jiné obrovský Vršovický Koláč. 

Programové aktivity jsou zaměřeny jak na rukodělnou činnost např. vyrábění náramků, korálkování, tak i na sportovní či osvětovou činnost.

 Na akci s námi spolupracují různá další sdružení, které dětem zábavnou formou vysvětlují například to, proč je důležité třídit odpad a jak se správně recykluje. Programovou náplň dále v uplynulých letech doplnilo Občanské sdružení Kazimírka z Prahy 5. občanské sdružení Děti pro život a MJ – Reflex, Jednota Bratrská Praha, Dům Um, Dům Sue Ryder a další.

Na akci se dále pravidelně podílejí Magistrát Hl. m. Prahy, Základní škola Jakutská a další.

Na podiu se střídají muzikanti a účastníci Dětské porty, kterým tímto dáváme prostor, aby si vyzkoušeli zahrát před publikem a získat první cenné zkušenosti.Dětská Porta je akce zaměřená na vyhledávání mladých talentů v oblasti hudby, divadla, tance, atd. Dále pak vybraná taneční vystoupení finalistů Dětské Porty.

 Návštěvnost se pohybuje okolo 2000 účastníků a více.

 Akce se koná pro širokou veřejnost dětí a občanů Prahy 10 a celé Prahy a je zdarma.

Poslední ročník jsme program obohatili o tombolu a prodej knih.